Bel Ağrısı

Güncelleme tarihi: 28 Şub 2021


Bel ağrısı, dünyadaki en yaygın tıbbi sorunlardan biridir. Bu, insanların doktora gitmesinin ve yetişkinlerin %80’inden fazlasını hayatlarının bir noktasında etkilemesinin önde gelen nedenidir. Bel ağrısı aynı zamanda iş yerinde kaybedilen zamana katkıda bulunur ve yaşam kalitesini sürdürmek için zararlı olan fiziksel aktiviteyi sınırlar. Lancet medical Journal’da yayınlanan önemli bir çalışma olan küresel hastalık Yükü’ne göre, bel ağrısının engelliliğin önde gelen nedeni olduğu tahmin edilmektedir.

Ancak bel ağrısı sadece yetişkin bir hastalık değildir, çocukları ve yaşlıları da etkileyebilir. Ayrıca, bel ağrısı semptomlarının zaman zaman, bazen bir ömür boyu geri döndüğü kabul edilmektedir. Bir başka ilginç gerçek, nüfusun yaşlanması ve bel ağrısının bazı nedenlerinin dejeneratif disk hastalığı ve spinal stenoz gibi dejeneratif bozukluklarla ilişkili olduğu göz önüne alındığında, bel ağrısı vakalarının artması beklenmektedir.


Bel ağrısı akut, subakut veya kronik olabilir

bel ağrısı

Bel ağrısı akut, subakut veya kronik olarak sınıflandırılabilir.

Akut Bel Ağrısı

Akut bel ağrısı atakları genellikle birkaç gün ila 4 hafta sürer ve subakut bel ağrısı 4 ila 12 hafta sürer.

Kronik Bel Ağrısı

Bununla birlikte, ulusal Sağlık Enstitülerine göre, akut sırt ağrısı olan kişilerin yaklaşık yüzde 20’si kronik sırt ağrısı geliştirmeye devam ediyor—12 hafta veya daha uzun süren ağrı olarak tanımlanıyor. Bu durumlarda bile, bel ağrısı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olacak birçok farklı tedavi seçeneği vardır.

Bazen bel ağrısı ciddi olabilir ve endişeye neden olabilir. Ancak, şiddetli ağrı her zaman bir şey çok yanlış olduğunu göstermez. Nadiren bel ağrısı acil tıbbi müdahale gerektirir.Bel ağrısı için doktorunuzu ne zaman aramalısınız

Bel ağrısının çoğu atağı kendi başlarına çözülür, ancak doktorunuzu aramanız ve/veya acil tıbbi yardım almanız gereken zamanlar vardır. Bu durumlardan bazıları şunlardır:

 1. Hasta bir çocuk

 2. Kaza, yaralanma, diğer travma

 3. Ateş veya mide bulantısı

 4. Bacaklarda ve/veya ayaklarda zayıflık, uyuşma ve/veya karıncalanma hissi gelişir

 5. Mesane veya bağırsak kontrolü kaybı

 6. Ağrı şiddetli, sabit, aniden veya giderek kötüleşir ve / veya gitmez

 7. Ağrı uykuyu keser


Bel ağrısı nedenleri çeşitlidir

Bel ağrısının nedenleri bazen mekanik, organik veya idiyopatik olarak görülür. Bazen spinal durumlar konjenitaldir (doğumda) veya edinseldir, bu da hastalığın daha sonraki yaşamda geliştiği anlamına gelir.

 1. Mekanik bel ağrısı genellikle omurga hareketi ile tetiklenir ve faset eklemleri, intervertebral diskler, vertebral cisimler (vertebra), bağlar, kaslar veya yumuşak dokular gibi spinal yapıları içerir.

 2. Organik bel ağrısı, omurga kanseri gibi hastalıklara atfedilir.

 3. İdiyopatik bilinmeyen bir nedeni ifade eder.

Aşağıda bel ağrısının potansiyel nedenleri listelenmiştir. Bazı hastaların teşhisi birden fazla neden içerebilir.


Mekanik Bel Ağrısı

 1. Anormal omurga eğriliği: skolyoz, lordoz, kifoz

 2. Dejeneratif disk hastalığı (örneğin, disk çıkıntısı, fıtıklaşmış disk)

 3. Ligament burkulmaları

 4. Kas suşları

 5. Siyatik veya lomber radikülopati gibi sinir sıkışması

 6. Spondilolistezis

 7. Spinal stenoz


Organik Bel Ağrısı

 1. Abdominal aort anevrizması (aort kan damarının zayıflaması ve genişlemesi)

 2. Benign veya kanserli spinal tümörler

 3. At kuyruğu sendromu; lomber omurgada omuriliğin altında oluşan sinir demetinin sıkışması

 4. Diskit; intervertebral diskte bir enfeksiyon (bakteriyel)

 5. Fibromiyalji

 6. Böbrek taşları

 7. Osteomiyelit; spinal kemikte (vertebra) enfeksiyon (bakteriyel))

 8. Osteoporoz; vertebra kırığına neden olan kemik kütlesi kaybı

 9. Romatoid artrit, osteoartrit, spondilit


Bel ağrısı için yaygın cerrahi olmayan tedavi seçenekleri.

bel ağrısı

Bel ağrısı vurduğunda, bazı insanlar vücutlarını dinlendirmek için yatağına veya yatağına götürebilirler. Bununla birlikte, bir çalışma, bunu yapan hastaların aslında daha fazla ağrı yaşadığını ve aktivitelerini değiştiren hastalardan daha yavaş iyileştiğini buldu.4. doktorunuzun rehberliğinde en iyi bakım, bel ağrısını tetikleyen veya arttıran fiziksel aktivitelerden kaçınarak aktif kalmaktır. Yavaş yavaş fiziksel sınırlar artırırken aktif kalmak iyileşme ve bültenleri endorfin; vücudunuzun doğal ağrı kesici için gerekli tirajı artırmak yardımcı olur.

Birçok kişi, kısa süreli buz tedavisi aralıklarının, iltihaplanmayı azaltmak için bel ağrısının akut fazında etkili olduğunu bulmaktadır. Buz veya buz paketini doğrudan cilde koymamak, ancak koruyucu bir cilt bariyeri oluşturmak için bir havluya sarmak çok önemlidir. Bundan sonra, ısıtma yastığı gibi ısı terapisi yararlı olabilir. Yine, ısı sürekli olarak değil, aralıklarla dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Reçetesiz (OTC) steroidal olmayan anti-enflamatuar bir ilacın (ibuprofen ve Naproksen gibi NSAID’LER) kısa süreli kullanımı hem alt sırt iltihabını hem de ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Nsaıd’ler, mide ve gastrointestinal sorunlara neden olabileceğinden ve bazı insanlarda kalp krizi ve inme riskini artırabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır. Reçetesiz analjezikler veya ağrı kesici ilaçlar asetaminofen içerir. Bu tür ilaçlar, doktorunuzun rehberliğinde ve gözetiminde sağlanan reçete gücünde mevcuttur.

Bel ağrısı, bacak ağrısı (örneğin, siyatik) gibi lomber radikülopatiye neden oluyorsa, doktorunuz düşük dozlarda antikonvülsan bir ilaç (örneğin, gabapentin, pregabalin) reçete edebilir ve bu da uyuşturucu kullanmadan bacak ağrısını önemli ölçüde azaltabilir. Ağrılı Kas spazmlarını azaltmaya yardımcı olmak için bir kas gevşetici için bir reçete verilebilir—alt sırt gerginliği ile ilişkili yaygın bir semptom.

Epidural steroid enjeksiyonu veya seçici bir sinir bloğu, bel ağrısı siyatik semptomlarına (örneğin bacak ağrısı) neden olduğunda kısa süreli ağrı kesici sağlayabilir. Epidural steroid enjeksiyonlarının uzun süreli kullanımının yararlı olduğu kanıtlanmamıştır.5

Fizik tedavi (PT) veya rehabilitasyon önerilebilir ve hastanın multidisipliner alt sırt tedavi planına dahil edilebilir. PT, hastanın çekirdek kas gücü oluşturmasına, omurga esnekliğini ve hareket aralığını geliştirmesine, duruşu düzeltmesine ve ergonomik ilkeleri öğretmesine yardımcı olmak için pasif ve aktif terapileri içerir. Pasif tedaviler buz/ısı, masaj, TENS (transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu) ve ultrason içerebilir.

Akupunktur, bel ağrısı ile ilişkili vücudun meridyenlerine ince steril iğnelerin dikkatli bir şekilde yerleştirilmesini içerir.6 meridyen, 12 Qi yolundan biridir (chee olarak telaffuzedilir ). Geleneksel Çin Tıbbında, Qi vücudun yaşam gücü olarak kabul edilir. Yaralanma ve/veya hastalığın (diğer şeylerin yanı sıra) Qi akışını bozabileceğine inanılmaktadır. Akupunktur iğneleri, ağrıyı hafifleten ve iyileşmeye fayda sağlayan doğal olarak oluşan endorfinleri (ve diğer kimyasalları) serbest bırakmak için düşük seviyeli elektrik akımı kullanılarak bükülebilir ve uyarılabilir.

bel ağrısı

Bel ağrısını tedavi etmek için omurga ameliyatı ne zaman önerilebilir?

Neyse ki, çoğu bel ağrısı vakasında, omurga ameliyatı gerekli değildir. Çoğu insan cerrahi olmayan tedavilerin—tek bir tedavi veya terapilerin bir kombinasyonu olsun—alt sırt semptomlarını hafifletmeye ve yönetmeye yardımcı olduğunu düşünür.

Kırmızı bayraklar düşündüren cerrahi müdahale vardır: bağırsak ve/veya mesane bozuklukları, omurgada kırık, kötüleşen ağrı olabilir açıklandığı gibi amansız (örneğin, uyku düzenini bozar, değil rahatladım ile dinlenme), spinal enfeksiyon, spinal tümör (iyi huylu veya kanser) veya spinal sinir sıkışması neden olan nörolojik fonksiyon bozukluğu, Güçsüzlük veya fonksiyon kaybı.

Bazı ‘kırmızı bayrak’ durumları acil cerrahi müdahale gerektirebilirken, çoğu vaka acil değildir ve hasta için uygun bir zamanda planlanabilir. Lomber omurganın birçok cerrahi prosedürü hem hastanede hem de ayakta tedavi merkezinde minimal invaziv olarak yapılabilir.


Bel ağrısı önlenebilir mi?

Kazara yaralanmayı önleyemez, yaşlanmayı durduramaz veya genetik makyajınızı değiştiremezken, yaşam tarzı değişiklikleri bel ağrısını yönetmeye ve önlemeye yardımcı olabilir.

 1. Fiziksel zindeliğinizi geliştirin; güçlü çekirdek kasları alt sırtınızı desteklemeye yardımcı olur

 2. Kilo verin; ekstra 10 kilo taşımak bile bel ağrısına katkıda bulunur

 3. Doğru duruş ve vücut mekaniğini kullanın

 4. Vücudunuz ve ihtiyaçlarınız için en iyi sırt çantasını seçin

 5. Çalışma alanınıza ergonomik ilkeler uygulayın

 6. Hareketsiz bir yaşam tarzından kaçının; aktif kalın

 7. Tütün kullanımını, sigara içmeyi ve/veya vaping yapmayı bırakın


6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör