Bel Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Güncelleme tarihi: 28 Şub 2021

Bel Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Bel ağrısı, baş ağrısından sonra en sık rastlanan, oldukça rahatsız edici ve günlük yaşam üzerinde olumsuz etkileri olan bir ağrı çeşididir. Duruş bozuklukları, uzun süre hareketsiz oturma, kas zedelenmeleri gibi çeşitli bel ağrısı nedenleri mevcuttur. Bunların yanı sıra daha ciddi rahatsızlıkların habercisi olan bel ağrısı için kişilerin sıklıkla uzman hekimlere başvurdukları bilinmektedir. Bel ağrısı tedavisi, doğru tanı yöntemleri ve şikayetlerin detaylı bir şekilde ele alınarak değerlendirilmesi neticesinde verimli sonuçlar verir ve hastalar eski yaşam konforuna ulaşabilirler.

Yetişkin bireylerde hareket kısıtlamalarına sebep olduğu için bir çok aktivitenin yerine getirilmesini etkileyerek oldukça rahatsızlık verici boyutlara ulaşabilir. Genellikle basit sebeplerden ortaya çıkan bel ağrıları evde gerçekleştirilecek uygulamalar ile kısa sürede geçebilir. Ancak tedavi edilmesi gereken bel ağrısı şikayetleri önemsenmediği taktirde ilerleyerek daha ciddi boyutlara ulaşabilir.

Bel Ağrısının Nedenleri

Bel ağrısı, belin zorlaması sonucu, bu bölgedeki kas veya tendonların zarar görmesi ve buna bağlı olarak bel bölgesindeki gerilmeden dolayı ağrı hissi şeklinde ortaya çıkabilir. Belin zorlanması durumu bel ağrısının en sık karşılaşılan sebepleri arasındadır. Bu zorlanmanın daha ileri aşamalarında bel bölgesindeki dokularda yırtılmalar meydana gelebildiği de gözlemlenmiştir.

Bel ağrısı nedenleri değerlendirildiğinde, bel bölgesindeki sinirlerin herhangi bir travma ya da baskıya maruz kalması neticesinde disk hastalığının meydana gelmesi, zona hastalığına bağlı olarak sinir uçlarında iltihap gelişmesi, kemiklerde meydana gelen problemlerin de bu ağrılara neden olduğu bilinmektedir. Bel ağrısı tedavisi için uygulanan yöntemler de bu hastalıkların varlığına göre çeşitlilik göstermektedir.

Bel bölgesindeki disklerin tahrişi olarak açıklanan lomber radikülopati, diskin zarar görmesi ile birlikte belde ağrı ile kendini belli etmektedir. Ayrıca bel omurlarındaki bozukluklar, bu omurların yer değiştirmesi veya genişlemesi gibi durumlarda da bel ağrısıkaçınılmazdır. Bu gibi durumlar dışında doğuştan olan şekil bozukları da bel ağrısı nedenleri arasında en çok karşılaşılan durumdur. Özellikle skolyoz ve spina bifida doğumsal kusurların en bilinenleri ve bel ve sırt ağrısına sebep olan rahatsızlıklardır. Bel ve kalça eklemlerinde iltihap oluşumu şeklinde açıklanan artrit de bel ağrısı şikayetlerinin gelişmesine sebep olmaktadır. Artrit hastalığının çeşitli şekillerde gelişebildiği bilinmektedir.

Ağrıların oluşumunda öncelikli olarak bel fıtığı akla gelse de, hastaların az bir kısmında bel ağrısı nedenleri bel fıtığı varlığını göstermektedir. Bel fıtığı durumunda genellikle şiddetli bel ağrısının yanında batma veya yanma hissi de söz konusudur. Öne doğru eğilme veya bir yöne doğru dönme esnasında ağrı bağlayabilir veya mevcut ağrı şiddetlenebilir. Ayrıca belde kitlenme, oturmakta ve yürümekte zorlanmalar da gelişebilir.

Bu durumlar dışında mide ve bağırsak problemlerinin bel bölgesine yansıması, geçirilen cerrahi operasyonlar, bel bölgesindeki kireçlenme, bel fıtığı, omurgada gelişen ya da başka organların metastazı şeklinde yayılan kanser hastalıkları da bel ağrısı nedenleriarasında sayılabilir. Bu nedenlerin uzman bir hekim tarafından ele alınması, doğru yöntemler ile tanı konulması ve bel ağrısı tedavisi gerçekleştirilecek ise ve başka hastalıklardan kaynaklanan bir ağrı mevcutsa mutlaka diğer branş hekimleri ile birlikte hareket edilmelidir.

Bel Ağrısının Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Bel ağrısı doğru şekilde değerlendirildiğinde, altında yatan ciddi bir rahatsızlık bulunmaması durumunda egzersiz ve birtakım ağrı kesici ilaçlar veya kremler yardımı ile geçmesi mümkün olacaktır. Uzun süre geçmeyen ağrıların beraberinde hareket kısıtlamalarına ve acı hissedilmesine de yol açması durumunda mutlaka bel ağrısı nedenleri uzman bir hekim tarafından incelenmelidir. Önemsenmeyen bel ağrıları ilerleme durumunda çok daha önemli problemlere yol açabileceği için vakit kaybetmeden hekime başvurmak, bel ağrısı tedavisi için olumlu sonuçlar almaya yardımcı olacaktır.

Uzman fizik tedavi ve rehabilitasyon hekiminin gerçekleştirdiği fiziki muayene ve hastanın şikayetleri hakkında bilgi toplamasının ardından, bel ağrısı nedenleri doğru olarak tespit edilmesi amacı ile MR, röntgen, BT, EMG ve CT gibi farklı görüntüleme yöntemleri kullanılır. Teşhisin netleşmesi neticesinde bel ağrısı tedavisi için uygun bir yöntem seçilir.

Bel ağrısından kurtulmak için uzman hekimin belirlemiş olduğu bel ağrısı tedavisi vakit kaybetmeden başlatılmalıdır. Akupunktur yöntemi ile bel ağrısının hafiflediği bilinmektedir. Bu uygulamada ince ve steril ince iğneler ağrılı bölgeye batırılarak buradaki enerjinin serbest bırakılması sağlanır. Omurgada meydana gelen sorunlarda, omurga hizalamasının düzeltilerek ağrının ortadan kaldırılması amacıyla el ile gerçekleştirilen spinal manipülasyon da etkili yöntemlerden biridir.

Kasların gevşetilmesi ve ağrıyan bölgedeki hassasiyeti azaltmaya yönelik fizyoterapist tarafından gerçekleştirilen masajlar da bel ağrısı tedavisi olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda uygulanan PRP yöntemi ile kişinin kendi kanından elde edilen trombosit ağrılı bölgeye enjekte edilerek uygulanır. Özellikle disk problemi olan hastalarda bu yöntem ile oldukça iyi sonuçlar alındığı bilinmektedir. Ayrıca proloterapi dekstroz veya başka bir zarar verici maddenin enjekte edilmesi ile birlikte o vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirerek, o bölgenin iyileşmesinin sağlanması da etkili sonuç veren yöntemlerdendir.

Daha ciddi hastalıklardan kaynaklanan bel ağrılarının mutlaka diğer branş doktorları ile birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Herhangi bir mide bağırsak problemi, bir kanser öyküsü söz konusu ise öncelikli olarak bu rahatsızlıkların tedavisine yönelik çalışmalar gerçekleştirilmelidir. Bunlara rağmen bel ağrısı şikayetleri devam ediyorsa, bu durumda ağrıların giderimine yönelik uygun tedavi yöntemlerinin seçimi yapılır. Doğru tedavi yönteminin seçimi ve sıralaması oldukça önemlidir, aksi halde basit bir rahatsızlık bile çok ciddi boyutlara ulaşabilir.


2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör