Beyincik Fıtığı-Sarkması (Arnold Chiari) Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Güncelleme tarihi: 28 Şub 2021

Beyincik fıtığı dediğimiz rahatsızlığa beyincik sarkması da denmektedir. Beyincik fıtığı rahatsızlığı genellikle 20-30 yaşlarında meydana gelmektedir. Daha genç yaşlarda ya da daha ileriki yaşlarda gözükme riski daha az olmaktadır. Beyincik fıtığı vakaları başlıca dört grupta incelenmektedir. Bunlardan bazıları yetişkinlerde, bazıları çocuklarda ve yaşlılarda, bazıları ise özellikle bebeklerde görülebilmektedir. Hangi yaş grubunda meydana gelirse gelsin böyle bir rahatsızlığın oluşmasından şüphelenildiği an ise kesinlikle doktora başvurulması gerekmektedir.

Beyincik Sarkması Nasıl Oluşur?

Rahatsızlığın hissedilme şekli yutkunmada zorluk ve çeşitli ağrıların başlamasıyla olabilmektedir. Ancak böyle rahatsızlıkların belirmesi ile fıtık oluşumunun meydana geldiğini anlamak güçtür. Bu belirtilerin yanı sıra benzer daha birçok semptom da bulunmaktadır. Anlamlandıramadığınız çeşitli rahatsızlıklarınız doğrultusunda doktorunuza görünmenizden kaçınmamanız önerilir. Beyincik sarkması rahatsızlığının ciddi ve riskli bir durum olması sebebiyle doktor kontrolünün yapılması büyük önem arz eder. Bu rahatsızlıkta beyinciğin alt kısmı, foramen magnum ve kafatası boyun bölgesi açıklığından aşağı yöne doğru yol almaktadır. Beyincik fıtığının oluşumu bu şekilde gerçekleşmektedir. Meydana gelen beyincik fıtığı rahatsızlığı durumunda beyin omurilik sıvısının normal akışı, fıtıklaşan doku tarafından engellenmektedir. Beyin omurilik sıvısı ise açıklık boyunca hareket edemediği gibi beyinciği iyice aşağı yönde de bastırmakta olur. Meydana gelen durum ise omurilikte ya da beyinde sıvı birikmesine sebebiyet verebilmektedir.

Beyincik Fıtığı Oluşumunda İlk Tip

Rahatsızlığın oluşumu ile ilgili dört tip bulunmaktadır. Bunlar kısaca tip 1, tip 2, tip 3 ve tip 4 olarak adlandırılmaktadır. Beyincik fıtığı nedenleri anlaşılmasında oluşturulan bu tipleri kısaca açıklanırsa, öncelikle tip 1, en yaygın olarak görülen durumdur diyebiliriz. Tip 1 durumu, 20-30 yaş aralığı olanların yanı sıra, hem ileriki yaşlardakilerde hem de çocuklarda görülebilmektedir. Tip 1’de kafatası arka kısmı küçük veya deforme olmasından dolayı beyin sapıyla beyincik sıkılmış durumdadır. Beyincik fıtığı oluşumları arasında çokça rastlanan bu belirti çocuk ve erişkinler için büyük risk bulundurmaktadır. Tip 1’de beyincik tonsilleri kafatasından sarkmakta, beyin omurilik sıvısı akışını engellemektedir. Tip 1, omuriliğin içinde sıvı dolu bir kiste neden de olabilmektedir.

Beyincik Fıtığı Oluşumunda İkinci Tip

Tip 2’deki oluşum hamile kadınları ilgilendirmektedir. Daha doğrusu doğacak bebeği etkileyen bir tiptir. Beyincik fıtığı nedenleri arasında omurilik anomalisi olarak karşımıza çıkan bu durum, spina bifida adındaki bir doğum kusuru ile beraber görülmektedir. Spina bifida, doğumdan önce kapanmayan omurgada kese gibi bir çıkıntı yapmaktadır. Rahatsızlığı oluşturan bu çıkıntı da omuriliğin bir kısmı olarak meydana gelmektedir.

Beyincik Fıtığı Oluşumunda Diğer Tipler

Beyincik fıtığının meydana geldiği üçüncü tip, tıpkı ikinci tipteki gibi bebeklerde oluşan bir durum olmaktadır. Bu durum, beyinciğin nadir ancak oldukça ciddi bir fıtıklaşması olayıdır. Oluşum tipleri arasında üçüncü durum olan tip 3 de bir doğum kusuruyla birlikte görülmektedir. Beraber görüldüğü doğum kusurunun adıysa Ensefalosel olmaktadır. Ensefalosel, rahatsızlığın görüldüğü bebeğin boynunun arka kısmında keseye benzer sıvı dolu bir şekilde belirmektedir. Beyincik fıtığı belirtileri arasında son durum olarak tip 4 ise, yine bebeklerde rastlanmakta olan oldukça nadir ancak çoğunlukla ölümcül seyir eden bir durum olmaktadır. Bu malformasyon, bebeklerin beyinciğinin düzgün bir biçimde gelişmemesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Ayrıca tip 0 olarak adlandırılmış olan bir durum daha bulunmaktadır. Diğer dört tipten çok daha sonra tanımlanmış olan bu durum da bir Chiari formudur. Tip 0’da beyincik üzerinde bir fıtıklaşma durumu gözlenmemiştir. Rahatsızlığı meydana getiren oluşumlar gibi nitelikler taşıyan, rahatsızlığa dair bazı belirtiler gözlemlenmiştir. Sonradan saptanmış olan belirti için tip 0 adı verilmiştir.

Başlıca Beyincik Sarkması Belirtileri Nelerdir?

Rahatsızlığın meydana gelmesi durumunda el ve ayaklarda uyuşmaların oluşması ve karıncalanma durumları belirmektedir. Bu anormallikler, beyincik fıtığı belirtileri arasında en sık rastlanan durumlar arasındadır. Aynı sıklıkta ayrıca yutma güçlükleri de belirmeye başlamaktadır. Ardından işitme kayıpları ve boyunda ağrılar da meydana gelmektedir. Vücudun üst kısmı rahatsızlık sebebiyle zayıflamaktadır. Yine vücudun üst kısmında ağrı ile sıcaklık duyusu kaybı fark edilmektedir. Hareket kabiliyetinde meydana gelen belirtiler ise dengede bozukluklar ve yürümede zorluk oluşması şeklindedir. Vücutta genel bir kuvvetsizlik durumu ve yavaş kalp atışları durumları ise nadiren görülen belirtiler olmaktadır. Aynı derecede seyrek görülen diğer belirtiler kulaklarda çınlamalar ve omurgada eğrilik durumlarıdır. Daha az sıklıklarda görülen bir başka belirti ise anormal bir şekilde solunum gerçekleştirmektir.

Başlıca Beyincik Sarkması Nedenleri Nelerdir?

En sık meydana gelme durumları hamileliklerdedir. Hamilelik sırasında enfeksiyon veya yüksek ateşin gerçekleşmesi ile oluşabilmektedir. Hamilelikte oluşan beyincik fıtığı nedenleri arasından bir başkası da folik asit gibi önemli vitamin ve besinlerin eksiklikleridir. Bu vitaminlerin eksikliği, rahatsızlığı meydana getiren çok önemli faktörler arasındadır. Ayrıca hamilelikte tehlikeli kimyasallara, çeşitli ilaçlara veya alkole maruz kalma durumları da rahatsızlığın çıkış sebepleridir. Son olarak ise genetik mutasyonlardan kaynaklı oluşabilmektedir.

Beyincik Fıtığı Tedavisi Nasıl Olur?

Tedavi için cerrahi müdahale yapılması dışında bir yöntem bulunmamaktadır. Hastanın nörolojik muayene bulguları doğrultusunda doktor tedavi kararını vermektedir. Başlıca uygulanan cerrahi yöntem foramen magnumun denen yapının alınması, yani dekompresyonudur. Bu dekompresyon işlemlerine ek olarak genellikle C1 omuru da alınabilmektedir. Ayrıca, beyincik fıtığı tedavisi için bir başka işlem de C2 laminektomi isimli omurun arka kısmının alınmasıdır.

#Arnoldchiari #beyinciksarkması

10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör