Karpal Tünel Sendromu

Güncelleme tarihi: 28 Şub 2021


Karpal Tünel Sendromu (KTS), median sinirin el bileğinde sıkışmasından kaynaklanan el fonksiyonlarını etkileyen yaygın bir problemdir . En sık olarak, el bileğindeki ortanca sinir, bir bilgisayar klavyesine yazma, telefonda konuşma (telefonu kulağa tutma), mesajlaşma veya piyano çalma gibi tekrarlanan hareketlerle ağırlaştığında alevlendiğinde ortaya çıkar. Ayrıca profesyonel sanatçıları (heykeltraşlar, baskı yapımcıları, kemancılar) veya bileğin uzun süreli tekrarlayan hareketini gerektiren herhangi bir işi (kırıcı kullanımı) etkiler.

Karpal tünel, median siniri çevreleyen kemikler, tendonlar ve bağlardan oluşur. Ortanca sinir başparmağa, işaret parmağına ve orta parmağa ve yüzük parmağının bir kısmına bir his verdiğinden ve baş ve el kaslarına hareket sağladığından, KTS hastaları bu kişilerde uyuşukluk, ağrı ve zayıflık hisseder.


Yaygın Belirtiler

  1. El ve bilek ağrısı

  2. Orta ve işaret parmaklarında yanma hissi

  3. Başparmak ve parmak uyuşukluğu

  4. El bileği ve elden elektrik benzeri bir şok

Bu belirtiler genellikle el bileği öne eğildiğinde abartılır. Uyuşukluk veya ağrı geceleri daha kötü olabilir ve aslında hastaları uyanık tutabilir. Gün içinde, bileği büken faaliyetlere katılırken (telefonda konuşurken, sürüş sırasında) daha sık ortaya çıkabilir.

KTS’nin ortak nedenleri

KTS geliştirme olasılığını artırabilecek hastalıklar veya durumlar, bilek kemiklerinin kırılması veya çıkması, hamilelik, diyabet, tiroid sorunları, menopoz ve / veya obezitedir. Ellerle tekrarlayan ve kuvvetli kavrama veya bileğin tekrarlayan eğilmesi de katkıda bulunabilir. Karpal tünel içerisindeki tendonların etrafındaki zarların belirgin bir şekilde şişmesine, kalınlaşmasına veya tahriş olmasına neden olan herhangi bir tekrarlanan hareket , elden kola ve merkezi sinir sistemine duyuların iletimini engelleyerek, ortanca sinir üzerinde baskı ile sonuçlanabilir.

KTS teşhisi

KTS KARPAL TÜNEL SENDROMU ELDE SİNİR SIKIŞMASI

Semptomları ilk gördüğünüzde tıbbi yardım almanız önemlidir. Acının dayanılmaz hale gelmesini beklemeyin.

Bir doktor tedavi önerisinde bulunmadan önce , tıbbi geçmiş, fizik muayene ve tanı testi dahil olmak üzere durumun kapsamlı bir değerlendirmesini yapar. Doktor belirtileri belgeleyecek ve bu belirtilerin günlük yaşamı ne ölçüde etkilediğini soracaktır. Fiziksel muayene, duyum, kuvvet ve refleks değerlendirmelerini içerecektir.

İlaç tedavisi, fizik tedavi gibi cerrahi olmayan tedaviler yeterli rahatlama sağlamazsa, doktor ameliyatın etkili bir seçenek olup olmadığını belirlemek için tanı çalışmaları yapabilir.

Bu teşhis çalışmaları şunları içerebilir:

  1. Röntgen: Herhangi bir anormalliğin KTS’ye katkıda bulunup bulunmadığını belirlemek için el bileği kemiklerine bakmak

  2. EMG / NCS ( Elektromiyogram ve Sinir İletim Çalışması ): Bu testler sinirlerin ve kasların birlikte nasıl çalıştığını gösterir. Sinir kökleri, periferik sinirler ve kas dokuları boyunca elektriksel darbeyi ölçer.

Karpal Tünel Sendromu Bileklik KTS KARPAL TÜNEL SENDROMU ELDE SİNİR SIKIŞMASI

Cerrahi Olmayan Tedavileri

Tedavinin asıl amacı, median sinire tekrarlayan zararı azaltmak veya ortadan kaldırmaktır. Bazı durumlarda, sinir üzerindeki basıncı en aza indirmek veya durdurmak için KTS, bileği bir atelde immobilize ederek tedavi edilebilir. Bu işe yaramazsa, bazı hastalar şişmeyi azaltmak için anti-enflamatuar ilaçlardan, bilekte buzlanma veya eldeki olası enjeksiyondan faydalanabilir. Özel el ve bilek egzersizleri yardımcı olabilir. Fiziksel terapi, mümkün olduğunda ağırlaştırıcı faaliyetlerden kaçınılmasıyla birlikte, yararlı olabilir.

Cerrahi tedavi

Hastaların sadece küçük bir yüzdesi ameliyat gerektirir. Cerrahiye yol açan faktörler arasında kalıcı nörolojik semptomların varlığı ve konservatif önlemlere cevap verilmemesi sayılabilir. Eğer hasta istirahat, rehabilitasyon veya cerrahi dışı tedavi ile hafifletilemeyecek şiddetli ağrı yaşarsa, ortanca sinir üzerindeki baskıyı hafifletmek için yapılabilecek birkaç cerrahi işlemden biri için aday olabilir. En sık kullanılan prosedür açık insizyon veya endoskopik teknikler kullanılarak yapılabilecek karpal tünel salıvermedir.

2 yöntem vardır; Açık kesi prosedür ve Endoskopik prosedür. Endoskopik yöntem karpal tünel görüntülemesine yardımcı olacak bir minyatür kamera kullanarak, daha küçük bir kesi (ler) içerir. Endoskopik cerrahi ile sinir hasarı olasılığı biraz daha yüksektir, ancak hastanın iyileşmesi ve işe dönüşü daha hızlı olabilir.

KTS KARPAL TÜNEL SENDROMU ELDE SİNİR SIKIŞMASI AMELİYATI

Ameliyat Sonrası İyileşme

Ameliyat sonunda hastanın eline pansuman uygulanacaktır. Günlük aktiviteler için evde fazladan yardıma ihtiyaç duyabilir, çünkü iyileşme sırasında postop elin korunması gerekir. İyileşmek için dikişlerin ve cildin ıslanmasından kaçının. Dikişler ameliyattan yaklaşık iki hafta sonra alınır. Ameliyat sonrası bir ay boyunca elin tekrarlayan kullanımından ve bileğin aşırı gerilmesinden kaçının. Ağrı ve uyuşukluk genellikle ameliyattan hemen sonra iyileşir; birkaç ay boyunca insizyon alanında hassasiyet yaygındır. Hastaların çoğu tamamen iyileşir.

KTS için ameliyat sonrası semptomların tekrarı nadir görülür ve hastaların yüzde beşinden daha azında görülür.

Bu yazı aans .org dan yararlanarak hazırlanmıştır.
Bu yazı bir bilgi formudur. Bu web site bu bilgi formlarında belirtilen herhangi bir tedaviyi, prosedürü, ürünü veya doktoru desteklememektedir. Bu bilgiler Tıbbi Tavsiye Niteliği TAŞIMAZ. Beyin cerrahisi tavsiyesi veya yardımı isteyen herkes, beyin ve sinir cerrahisi uzmanına danışmalıdır.

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör